4. 5. 2022

V sobotu 30.4 čekalo muže Vysoké 3. kolo play off, kde se již hraje napříč skupinami 2.ligy a nikoliv na rozdíl ve skóre jako první dvě kola, ale na vítězná utkání a dosavadní výsledky ve skupině přisoudily do losu Vysoké označení 2B (druhý  nejlépe umístěný tým skupiny B), což staví do cesty 1C (nejlépe umístěný tým „moravské“ skupiny C).

Ve skupině C se celý rok nahoře udržovala družstva Karviné a Valašského Meziříčí, která určitě byla favorizována pro další postup do 3. kola. To odmítla Béčka týmů KNBL Opavy a Brna. Dalo by se hovořit o překvapení, ale když se koukneme, jak intenzivně Opava hráčsky posilovala před play off, tak o velké překvapení vlastně nešlo, když po základní části šestá Opava B vyřadila první Karvinou.

Brno B nikterak neposilovalo, ale jeho abnormálně široká soupiska umožňovala postavit takřka tři různé týmy, díky čemuž je pro soupeře nečitelné a určitě má z čeho vybírat. V 1. kole play si Brno B poradilo se sousedem z tabulky, městským rivalem, pátým po základní části SK Renocarem Podolí po výsledcích 93:78 (+15) a 73:81 (-8). Jelikož se první dvě kola play off hrají na rozdíl ve skóre, postoupilo Brno B.

V 2. kole matematika play off postavila do cesty Brna B KK Valašské Meziříčí (druhý tým tabulky po základní části). A vlastně jako v 1. kole play off Brno maximálně využilo domácí utkání (prvního, co by hůře umístěný celek) a postoupilo po výsledcích 100:76 (+24) a 73:79 (-6).

A právě díky výše popsaným událostem ve skupině C, si tak po základní části čtvrté Brno uzmulo pro sebe označení 1C pro 3. kolo play off a postavilo ho tak proti našim mužům v dalším souboji. Koukneme-li se ještě na bodové příděly po základní části, kdy Brno dohrálo sezónu při skóre 1862:1728, zatím co Vysoká 1725:1430, bylo zřejmé, že Brno je ofenzivněji laděné, ale bránit se jim moc nechce a bude ho potřeba brzdit, jelikož obdrželo za sezónu víc bodů, než Vysoká vůbec dala a přesto vyhrávalo. Otevřená hra by tak jednoznačně svědčila spíše Brnu.

BASKET Brno B – BK NAPOS Vysoká nad Labem – 86:85 (20:22, 45:49, 67:69)

Vstup do utkání se NAPOSu mimořádně povedl, když obrana nepustila domácí takřka ke střele a naopak se dařilo zužitkovat vytvořené pozice na útočné polovině. Ve čtvrté minutě tak svítil na tabuli v hale Morenda stav 2:13. Euforii však velmi záhy vystřídala studená sprcha, když se Brno v polovině čtvrtiny herně vyrovnalo a začalo naopak Vysoké vnucovat svůj styl hry, což se mu bohužel povedlo a naopak závěrečné čtyři minuty vyhrálo 10:2. Hra se vyrovnala jak opticky, tak na ukazateli skóre.

Ve druhé a třetí čtvrtině se skóre přelévalo plus mínus o 5 bodů. Hrálo se rychle. Trojkové pokusy střídala střelba trestných po nájezdech do plných obran. Bohužel si tento styl hry vybíral daň na sestavě Vysoké. Výrazně mladším brněnským hrajícím v maličko širší rotaci nepřibývaly ani tak rychle fauly a ani nedocházely síly.

Ve čtvrté čtvrtině se na straně NAPOSu dostal do popředí zejména neunavitelný Honza Mráz, který zaznamenal 9 z 18 našich bodů ve čtvrtině a bodově se vůbec prosazovali již pouze ti mladší (Dominik Štěpán, Jirka Svojanovský) a převzali tak pomyslnou pochodeň od dříve narozených (Vojty Synáčka, Tomáše Kiršbauma), kteří naopak nejvíce zatěžovali bodové konto soupeře ve střední části zápasu. Utkání se však výsledkově vyvíjelo stále stejně. Ani jeden tým nebyl schopen se bodově vzdálit. V závěru čtvrtiny se během minuty vyfauloval Dominik Štěpán a Tomáš Kiršbaum. Poslední time out pro NAPOS, míč v držení, 21 sekund do konce utkání, skóre mínus jeden bod, nabízí se poslední střela, která rozhodne … bohužel ke střele ani nedošlo. Domácím se podařilo získat míč po neúspěšném špatně připraveném útoku hostí. Vysoká po vyčerpávající bitvě prohrává o 1 bod utkání v Brně na Morendě a přibližuje tak postupu BASKET Brno B. Obrovská škoda.

Sestava a body: Mráz Jan 23, Synáček Vojtěch 19 (5 trojek!), Kiršbaum Tomáš 14, Štěpán Dominik 11, Svojanovský Jiří 10, Mahler Tomáš 5, Hanzlík Zdeněk 3, Mráz Tomáš, Vejražka Roman, Piskač Patrik.

BK NAPOS Vysoká nad Labem – BASKET Brno B – 94:100 (26:19, 53:33, 67:62, 89:89)

Úkol pro nedělní utkání byl jasný: zvítězit a vynutit tak třetí rozhodující utkání v Brně. Vstup svědčil o motivaci našeho týmu a podařilo se nám chopit brzké vedení. Zodpovědnou obranou a týmovou hrou jsme převzali otěže utkání a bod po bodu jsme se vzdalovali soupeři. Když jsme v poločase vedli o 20 bodů, vše vypadalo, že v neděli si dojdeme pro vítězství. Ve třetí čtvrtině ale přišel úplně jiný brněnský tým. Vstup do druhého poločasu byl z naší strany mizerný. Satisfakci z prvního poločasu soupeř využil nejlépe, jak mohl. Brněnským hráčům spadlo téměř všechno, nám naopak skoro nic. Šnůrou 0-10 se souepři podařilo zmenšit naše vedení. Náš tým nedokázal na nové tempo soupeře zareagovat. I přes to jsme ale do poslední čtvrtiny šli s 5-ti bodovým vedením. Brno pokračovalo v nasazeném tempu a rychle si vzalo vedení na svou stranu. 5 minut před koncem utkání to vypadalo, že už se nám stav utkání nepodaří zvrátit. Náš tým ale ještě našel poslední síly a podařil se nám vskutku husarský kousek. Zhruba 40 vteřin před koncem jsme prohrávali o 5 bodů.  Na kapitána Vojtu Synáčky byl odpískán úmyslný faul. Ten proměnil obě šestky a dal nám ještě naději na vyrovnání. Asi 10 vteřin před koncem to na sebe vzal Zdeněk Hanzlík, který vystřelil neskutečnou trojku z pravého rohu a proměnil. Celou halu zalila vlna euforie a stále tu byla šance utkání vyhrát. DO prodloužení jsme ale šli už řádně vyčerpaní a šlo to znát. Mladý brněnský tým měl ještě spoustu energie a ujal se vedení a odvezl si zasloužené vítězství.

Sestava a body: Mráz Jan 29, Synáček Vojtěch 14, Štěpán Dominik 14, Hanzlík Zdeněk 10, Svojanovský Jiří 9, Mahler Tomáš 9, Kiršbaum Tomáš 5, Mráz Tomáš 2, Vejražka Roman 2, Piskač Patrik.

Sezóna 2021/2022 tímto pro nás končí. Děkujeme všem fanouškům za podporu!

Havrda Martin a Mráz Vojtěch

Posted in Menu, Muži, Muži A, NOVINKY