26. 10. 2021

Sokol Žižkov – BK NAPOS Vysoká nad Labem – 92:95 po prodloužení (20:12, 44:33, 61:66, 82:82)

V sobotu 23.10. zavítal NAPOS do svatostánku českého basketbalu, do domácí haly USK Praha, kde nás přivítal Sokol Žižkov, jeden z favoritů naší skupiny 2. ligy. V dresu domácích dodal začátku trošku nostalgie hráč s číslem 5 Alois Daněk, který tři sezóny hájil barvy Vysoké ve 2. lize.

Nejnebezpečnějším hráčem domácích byl však hráč s číslem 34, domácí kapitán, Honza Srna. Sic jsme o jeho kvalitách věděli, byl to právě on, kdo měl první volnou a úspěšnou střelu za tři body a předznamenal tím vývoj utkání v prvním poločase. Domácí hráli s lehkostí, zatím co my jsme se trápili a každý koš se rodil jen velmi obtížně. Obrana domácích reagovala velmi úzkostlivě, kdykoliv jsme se přiblížili k jejich koši a precizně si jej střežila. Ve druhé čtvrtině nás udržela ve hře šťastná tříminutovka, kdy jsme nastříleli 5 trojek a nedovolili tak Žižkovu více odskočit. I tak byl v poločase výsledek nepříznivý a muselo se něco změnit.

Do třetí čtvrtiny nastoupila „chytřejší“ Vysoká. Hráči poučeni hrou domácích, kdy stále úzkostlivě střežili svůj podkošový prostor, postupným naťukáváním rozbíjeli obranu Žižkova. 33 bodů v období nás vyhouplo do vedení utkání. Systém hry vydržel však pouze do 5. minuty čtvrté čtvrtiny. Vlastní špatnou disciplínou jsme tak tak pustili Žižkov znovu do vedení a 1 minutu do konce utkání svítil na ukazateli skóre nepříznivý stav 82:77. Díky mobilizaci za pět dvanáct jsme ještě na Žižkov ze všech sil udeřili a výsledek srovnával na 82:82 úspěšným trestným hodem Pavel Harčár po základní hrací době.

V prodloužení byla znát na obou družstvech velká únava, jelikož se na obou stranách hrálo celé utkání v celkem malé rotaci a moc se nestřídalo. Za Žižkov našel zbytky sil pardubický Šindelář a trutnovský Malý, kteří svoji aktivitou drželi Žižkov ve hře. Ale to rezolutně odmítl Petr Andres. Když to již vypadlo, že směřujeme za stavu 92:92 k dalšímu prodloužení, zaznamenal Petr úspěšnou trojku pár vteřin do konce. Na to už mohl Žižkov jen velmi obtížně reagovat a Petr Andres se tak stal s 8 body z 13 hrdinou prodloužení a zajistil tím Vysoké velmi důležité vítězství.

Sestava a body: Andres Petr 29 bodů (8 trojek!), Harčár Pavel 17, Hanzlík Zdenek 15, Kiršbaum Tomáš 14, Synáček Vojtěch 8, Mahler Tomáš 6, Vejražka Roman 4.

 

Slavia Praha B – BK NAPOS Vysoká nad Labem – 76:83 (10:27 34:53 53:70)

V neděli 24.10. se představila Vysoká na palubovce rezervy pražské Slavie.

Soupeř byl pro nás relativně neznámý a nevěděli jsme, jakou hrou se bude prezentovat, sic jeho dosavadní výsledky nenapovídali, že by měl promlouvat do horních pater tabulky, kam NAPOS rozhodně patří.

Na rozdíl od sobotního utkání jsme šli od začátku do jasného vedení. Hráči Slavie nestíhali ani v útoku, ani v obraně a po úvodním dějství jsme s přehledem ujali vedení. V druhé čtvrtině se hra více vyrovnala, ale stále jsme vývoj kontrolovali, sic se na hráčích začala projevovat únava z náročného zápasu s Žižkovem. Přestali jsme proměňovat tutové šance a to předznamenalo vznikající komplikace.

V třetím období se pak již hra vyrovnala a již na většině našeho kádru byla únava zřejmá. Na rozdíl od soboty se na Slavii představil i Tomáš Mráz, co by svěží vítr, který se ale bohužel rychle „obalil“ fauly a za pouhých 12 minut na palubovce ukončil své účinkování – vyfauloval se. Slavia ucítila šanci a naše zřejmá únava poháněla jejich naději na překvapivý výsledek. Zkušenější Vysoká si však závěr utkání pohlídala a nenechala se o vítězství připravit, sic byli domácí opravdu blízko senzaci kola. Za Vysokou překonal magickou hranici 30ti bodů v zápase Vojtěch Synáček a (snad mi odpustí) to v jeho 42 letech je opravdu úžasný výkon veterána v barvách NAPOSu v 2. lize. Děkujeme a gratulujeme, Vojto!

Sestava a body: Synáček Vojtěch 30, Mahler Tomáš 12, Kiršbaum Tomáš 11, Andres Petr 10, Hanzlík Zdenek 7, Harčár Pavel 6, Mráz Tomáš 5, Vejražka Roman 2, Piskač Patrik.

Martin Havrda

 

Posted in Menu, Muži A, NOVINKY