24. 1. 2020

Když vyslovíte jméno Kamil Brabenec v basketbalové komunitě, každý vám odpoví: „Legenda českého a československého basketu“. Dnes je legendární střelec trenérem brněnských Draků, kategorie U14.

Bylo nám velkou ctí, přivítat jednoho z nejúspěšnějších basketbalistů na palubovce naší haly ve Vysoké nad Labem. A pro ty nejmladší, kteří se v basketu teprve orientují, připomenu několik údajů…

Účastník tří Olympijských her (1972-Mnichov, 1976-Montreal, 1980-Moskva), účastník dvou Mistrovství světa (1974-Portoriko, 1978-Filipíny), Osminásobný účastník Mistrovství Evropy, na kterých získal jedenkrát stříbro, dvakrát bronz. Dvakrát byl vybrán do prestižního výběru Evropy (1977, 1978). Za reprezentaci Československa odehrál 403 utkání, zaznamenal 2051 bodů. Je šestinásobným mistrem Československa v dresu Zbrojovky Brno, kde strávil svá nejlepší basketbalová léta, 4x vicemistrem a 2x bronzovým medailistou domácí soutěže.

Svoji basketbalovou kariéru začal v roce 1965 v Ústí nad Labem, kde ji také, po 30ti letech!!!, v roce 1995 ukončil. Celkem 11x byl vybrán do výběru All Stars – nejlepší pětky domácí soutěže. Mnoho let držel střelecký rekord domácí, nejvyšší soutěže s 10.726 body. Tento triumf mu v pozdějších letech „sebral“ další brněnský hráč – Josef Jelínek (11.737 bodů).

Jak už bylo uvedeno, závěr své basketbalové kariéry jako aktivní hráč, strávil v Ústí nad Labem, kde byl spoluhráčem prezidenta BK Napos Vysoká nad Labem Pavla Poura. Tedy setkání po 25 letech dvou hráčů, kterým basketbal přirostl natolik k srdci, že získané zkušenosti předávají dalším generacím.

Pavel Rozsypal

Posted in Menu, NOVINKY