17. 10. 2016

Poprvé se představili hráči BK Vysoká nad Labem domácímu publiku ve 2. lize basketbalistů v sobotu 15.10. 2016. Nutno poznamenat, že se jedná o nováčka soutěže, který v loňské sezóně zvítězil ve Východočeské lize (rovněž jako nováček soutěže) a získal právo postupu do 3. nejvyšší soutěže ČBF.

     Sportovní hala v obci s 1500 obyvateli, tak kromě tradičního fotbalu a bowlingu, získala další sportovní možnosti, nejen pro dospělé, ale i úspěšně rozjetou přípravkou nejmladších basketbalistů.

    Svá prvá utkání, pod vedením nového trenéra, Mgr. Jana Faltýnka, sehráli vysočtí na půdě soupeřů Wolves Radotín a Sokol Vyšehrad. V prvním utkání v Radotíně zaplatili nepochybně „nováčkovskou daň“ a podlehli 84:72, ve druhém kole byli přece jen úspěšnější, a s celkem Sokola Vyšehrad odehráli vyrovnané utkání, když v samém závěru těsně podlehli pražanům 65:63. V utkání se vedlo především Vojtěchu Synáčkovi, zaznamenal 24 bodů. Z celkového počtu bodů nastřílel 11 z trestných hodů při celkovém počtu 13 pokusů.

     Ve skvělém výkonu pokračoval i v prvním, skutečně domácím utkání. Doslova a do písmene jeho basketbalové umění a zkušenosti „odnesl“ celek Lions Jindřichův Hradec „B“, který si odvezl z Vysoké nad Labem porážku 95:90 a samotný Vojtěch Synáček přibalil Jihočechům na cestu domů 41 !!! bodů. Od začátku měli navrch domácí hráči, kteří si vypracovali až 19 bodový náskok. Ve druhé části se vlastními chybami o vcelku pohodové vedení sami připravili a utkání notně zdramatizovali. Závěrečná siréna 4. čtvrtiny zní, na ukazateli skóre je však nerozhodný stav 78:78. Prodloužení. V něm opět bere na sebe odpovědnost především dvojice Vojtěch Synáček a Petr Ruprecht (autor 21 bodů). Michal Krista 9 bodů (2x3b), Roman Vejražka 7 (1x3b), Alois Daněk 6, Tomáš Faltýnek 5, Matěj Fink 2 body. Vysoká nad Labem si připisuje první vítězství v soutěži a početné publikum věří, že nebude poslední. Určitě byl k vidění pohledný basketbal, ke kterému přispěl svým výkonem i soupeř z Jindřichova Hradce, který se nevzdal ani za nepříznivého stavu a bojoval až do konce utkání.

    V neděli 16.10. v rámci 5. kola 2. ligy zavítali na palubovku vysocké haly Sršni z Písku, tedy TJ Sokol Sršni Písek „B“. Kdo navštívil toto utkání, jistě nelitoval, protože nabídlo vše, co k dnešnímu basketbalu patří. Vysočtí začali bez respektu a vytvořili si mírný náskok, o který ale do konce prvního dějství přišli a do vedení se vyhoupli jihočeští basketbalisté. Stejný obraz hry přinesla i druhá čtvrtina utkání a domácí šli do poločasové přestávky s pětibodovým mankem. V šatně trenérská dvojice nastínila taktiku pro druhou polovinu utkání a s přispěním nejvýraznější osobnosti celku – Vojtěcha Synáčka, který trenérská slova přeložil do jadrné češtiny, mohl začít druhý poločas. A děly se věci. V polovině 3. čtvrtiny byl stav srovnán a to především zásluhou zlepšené obrany a výrazně zpřesněné střelby. Tato část utkání jednoznačně rozhodla o dalším vývoji utkání. Hráči BK Vysoká n/L v ní zvítězili poměrem 33:19 ! a v závěrečném dějství uhájili druhé domácí vítězství.

     V utkání padlo nevídaných 29 úspěšných trojkových pokusů, na straně BK 17 !!, na straně Sršňů 12 !! Bodově se opět prosadil Vojtěch Synáček – 24 bodů (4x za 3 body) a úspěšně mu asistovali Jan Hodač – 14 bodů (4x za 3 body), Alois Daněk 11 bodů (3x za 3b), Lukáš Vrťátko 9 bodů (3x za3b), Roman Vejražka 6, Petr Dušek 3, Michal Krista 3 (trojka), stejně tak i Petr Ruprecht, Tomáš Faltýnek a Robert Paulíček po 2 bodech, Matěj Fink 1 bod.

     V celku píseckých Sršňů střelecky exceloval Vojtěch Žáček, zaznamenal 26 bodů a celkem byl 7x úspěšný z tříbodové vzdálenosti. Sekundoval mu Jakub Janda se 22 body na svém kontě (4x za 3 body) a Zdeněk Blažek s 11 body (1x3b).

     Obě výhry posunou celek BK Vysoká nad Labem do poklidného středu tabulky „B“ skupiny 2. ligy. Nutno připomenout, že sezóna 2016 – 2017 teprve nabírá obrátky a do konce je velmi, velmi daleko. Bude-li se ale celek BK Vysoká nad Labem prezentovat výkony, jaké předvedli v sobotu 15. a v neděli 16.10., myslím, že se o příslušnost ve třetí nejvyšší soutěži ČBF nemusí obávat.

     Na závěr bych chtěl připomenout úctyhodný výkon Vojtěcha Synáčka ve víkendových zápasech. Jeho 65 bodů ve dvou utkáních jistě budí obdiv fanoušků a především respekt soupeřů.

Autor: Pavel Rozsypal

Posted in Muži A, NOVINKY